BCD

Kategorija: Oprema

BCD1 BCD2 BCD3 BCD4 BCD5

Pored regulatora i boce, BCD je takođe sastavni deo SCUBA aparata. BCD je deo opreme koji nam omogućava da kontrolišemo našu plovnost kao i da se odmaramo dok smo na površini. Iako se nekada ronilo bez njega, danas predstavlja nezaobilazni deo ronilačke opreme.

Opširnije: BCD

Boca

Kategorija: Oprema

Boce1Boce2Boce3Boce4Boce5

Ronilačka boca je osnovni deo ronilačkog aparata, ona je zapravo naš rezervoar vazduha koji nam obezbeđuje da provedemo određeno vreme pod vodom. S obzirom da se vazduh u njoj skladišti pod veoma visokim pritiskom neophodno je da sa njom rukujemo obazrivo poštujući pri tome sva propisana pravila.

Opširnije: Boca

Bove

Kategorija: Oprema

Bova1 Bova2 Bova3 Bova4

Ronilačke bove su signalna oprema koja služi za obeležavanje ronilaca na vodi i pod vodom. Postoje dve vrste bova, one koje označavaju samo mesto ronjenja, kao i one koje označavaju ronioce.

Opširnije: Bove

Čizmice

Kategorija: Oprema

Cizmice1 Cizmice2 Cizmice3

Pored termičke i mehaničke zaštite koje nam pružaju, ronilačke čizmice su nam neophodne za korišćenje peraja sa otvorenom petom. Izrađuju se od neoprena i mogu biti sa i bez rajsferšlusa. One sa rajsferšlusom su mnogo lakše za oblačenje. Kod odabira veličine treba voditi računa da budu komotne.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Disalica

Kategorija: Oprema

Disalica

Disalica je uz ronilačku masku drugi nezaobilazni deo ronilačke opreme, i kao što smo već rekli, uz masku i peraja čini osnovnu, takozvanu ABC opremu. Koristimo je za disanje na površini vode.


Disalica se najčešće izrađuje od plastike, postoje krute i savitljive disalice, koje imaju savitljivi donji deo čiji se oblik prilagođava po potrebi. Na kraju disalice se nalazi usnik, koji je napravljen od silikonske gume.

Postoje disalice sa i bez ventila za pražnjenje, koji se nalazi ispod usnika. Kod disalica sa ventilom, pražnjenje vode je znatno lakše jer se svakim izdahom voda automatski prazni. Takođe postoje i disalice sa ventilom na vrhu koji onemogućava prodor vode u disalicu.

Opširnije: Disalica

Dubinometri

Kategorija: Oprema

Dubinomer

Dubinometar je takođe instrument koji nam je neophodan. To je instrument koji pokazuje trenutnu i maksimalno postignutu dubinu tokom zarona, te samim tim omogućava praćenje plana ronjenja i osigurava nam bezbednost. Kao i kod manometara, postoje analogni i digitalni. Analogni sadrže dve kazaljke, od kojih prva gura drugu tokom povećavanja dubine i samim tim uvek ostaje u poziciji najveće postignute dubine. Digitalni pored podataka o trenutnoj i maksimalno postignutoj dubini mogu još sadržati i podatke kao što su temperatura vode, vreme i slično. Takođe se izrađuju sa metričkim i imperijalnim oznakama.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Džepovi za tegove

Kategorija: Oprema

Dzepovi1 Dzepovi2

Kod BCD-a sa integrisanim sastavom tegova umesto pojaseva koristimo džepove za tegove.
Ovi džepovi su sastavni deo BCD-a i u njih obično stavljamo takozvane “meke tegove”. Svi džepovi poseduju sistem brzog otkačinjanja kako bi se u slučaju potrebe mogli brzo i jednostavno odbaciti.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Konzole

Kategorija: Oprema

Konzola1 Konzola2 Konzola3 Konzola4

Ronilačke konzole su kućišta sa ronilačkim mernim instrumentima. One mogu sadržati jedan ili više instrumenata. Kombinaciju instrumenata koje konzola sadrži možemo napraviti po svojoj želji, ali uobičajeno ona sadrži manometar i dubinometar. Konzole mogu biti sa analognim ili digitalnim instrumentima. Postoje i konzole na kojima imamo vidljiv samo displej, a u okviru kojih je integrisano više instrumenata poput ronilačkog kompjutera.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Manometri

Kategorija: Oprema

Manometar1 Manometar2

Manometar je osnovni ronilački instrument i roniocu omogućava da prati količinu vazduha u ronilačkoj boci. Priključuje se na izlaz visokog pritiska (HP) prvog stepena regulatora i pokazuje koliki je pritisak vazduha u ronilačkoj boci. Oznake na njemu su jasno vidljive i uočljive, a rezerva je uvek označena jarko crvenom bojom. Neretko je i sama pozadina urađena fluoroscentnom bojom kako bi imali dobru preglednost čak i u uslovima smanjene vidljivosti. Oznake su najčešće metričke (izražene u BAR-ima), a postoje i imperijalne koje se najčešće koriste u Americi. Postoje analogni i digitalni manometri, s tim što su analogni najčešći u praksi. Staklo se izrađuje specijalnim postupkom i otporno je na ogrebotine. Manometar je potrebno pratiti sve vreme tokom ronjenja.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Maska

Kategorija: Oprema

Maska1Maska2Maska3

Sama činjenica da nam je za gledanje pod vodom neophodna maska ne predstavlja nikakvu novost. U narednih par koraka upoznaćemo se malo više sa ronilačkom maskom, njenom upotrebom, održavanjem i ostalim bitnim karakteristikama. Maska je ujedno jedan od delova osnovne, takozvane ABC ronilačke opreme (maska, disalica, peraja).

Opširnije: Maska

Motalice

Kategorija: Oprema

Motalica1 Motalica2 Motalica3

Motalice imaju višestruku namenu, prilikom završetka svakog zarona koristimo ih za kačenje signalne bove koju ispaljujemo na površinu, zbog praktičnosti, za ovu namenu se najčešće koristi takozvani “spool”, to jest kalem na kome je namotan kanap.

Opširnije: Motalice

Odelo

Kategorija: Oprema

Odelo1 Odelo2 Odelo3 Odelo4

Ronilačko odelo je neizostavan deo ronilačke opreme u preko 90 posto slučajeva, izuzetak su ronjenja u ekstremno toplim vodama na svega nekoliko lokacija širom sveta gde ronioci zbog okolnosti koriste samo majice i šorts. Postoji jako puno različitih ronilačkih odela, a podela se generalno svodi na dve kategorije. Prva podela je po vrsti odela, gde imamo mokra i suva, a druga je po debljini. Postoje i pododela koja se koriste u kombinaciji sa odelima, a u narednih nekoliko koraka ćemo se bliže upoznati sa svim detaljima.

Opširnije: Odelo

Peraja

Kategorija: Oprema

Peraja1 Peraja2 Peraja3

Peraja4

Peraja su uz masku i disalicu treći i nezaobilazni deo takozvane ABC opreme. Neophodna su nam i pomažu nam da se brže i lakše krećemo u vodi. Peraja su dizajnirana tako da osim što povećavaju površinu stopala, svojim oblikom povećavaju propulziju i smanjuju otpor pri plivanju.

Opširnije: Peraja

Pojasevi

Kategorija: Oprema

Pojas1 Pojas2 Pojas3

Pojasevi nam služe za nošenje tegova koji su nam neophodni za kontrolu plovnosti. Najčešće se izrađuju od specijalnog sintetičkog upredenog najlona koji je izuzetno otporan na habanje i može izdržati velike težine. Standardne je širine i na njega se nižu olovni tegovi prema potrebi. Postoje i modeli koji na sebi imaju prišivene džepove u koje se ubacuju olova.

Opširnije: Pojasevi

Regulator

Kategorija: Oprema

Regulator1Regulator2Regulator3

Ronilački regulator je jedan od najvažnijih elemenata ronilačke opreme. On nam omogućava da dišemo komprimovani vazduh iz boce, te nam od njegovog kvaliteta i ispravnosti zavisi lakoća disanja, a ujedno i sama sigurnost kod svakog zarona koja nam je najbitnija u ronjenju.

Opširnije: Regulator

Ronilačka kapuljača

Kategorija: Oprema

Kapuljaca1 Kapuljaca2

Zbog činjenice da telo u vodi gubi toplotu daleko više nego na kopnu, kao i da je najveći gubitak preko glave, kapuljača je jako važan deo ronilačke opreme. Može biti sastavni ili odvojeni deo ronilačkog odela, s tim da se u današnje vreme najviše koriste odvojeno. Izrađuju se od neoprena i debljina im se najčešće kreće između pet i sedam milimetara. Pored termičke, pruža nam takođe i mehaničku zaštitu.


Prilikom odabira veličine, potrebno je obratiti pažnju da ne bude tesna u predelu vrata, jer u tom slučaju može vršiti pritisak na vratnu arteriju i usporavati dotok krvi u mozak.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Ronilačka lampa

Kategorija: Oprema

Lampa1 Lampa2 Lampa3

U zavisnosti od uslova u kojima ronimo, ronilačke lampe mogu i ne moraju biti deo osnovne ronilačke opreme. Kod ronjenja u uslovima loše vidljivosti, ronjenja u pećinama, na olupinama, kao i prilikom svih noćnih zarona one su neizostavan deo opreme. Koriste se i prilikom dnevnih ronjenja kako bi se dobile prave i verne boje na dubini.
Kod noćnih ronjenja obavezno je da imamo primarnu i sekundarnu lampu.

Postoje razne vrste lampi, od onih malih koje se koriste kao pomoćne, pa sve do velikih kanisterskih lampi koje nam daju veliku jačinu svetlosti i omogućuju veliku autonomiju, takođe mogu biti sa izmenjivim baterijama ili onima koje su punjive.

Postoje i specijalne vrste lampi koje se koriste kao dodaci podvodnim fotoaparatima i kamerama, kao i one koje se koriste za obeležavanje.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Ronilačke rukavice

Kategorija: Oprema

Rukavice1  Rukavice3 Rukavice4

Namena im je ista kao i kod kapuljače, s tim što ih stavljamo na ruke. Pored neoprenskih izrađuju se i od kože. Debljina im se kreće od dva do osam milimetara, a pored klasičnih postoje i one sa tri prsta, kao i suve rukavice koje se koriste sa suvim odelom.


Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Ronilački kompas

Kategorija: Oprema

Kompas

Ronilački kompas pomaže roniocima prilikom navigacije kada prirodna navigacija nije moguća usled nedostatka prirodnih orijentira ili smanjene vidljivosti. Takođe pokazuje smer vraćanja na izvorno mesto ulaska u vodu. Identičan je kompasu koji koristimo na kopnu, s tim što je vodootporan. Nije neophodan, ali ga je poželjno imati jer čak i u slučaju dobre vidljivosti postoji mogućnost smanjenja usled prirodnih pojava kao i pogoršanja vremenskih uslova. Pored klasičnih postoje i digitalne verzije.

Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Ronilački kompjuter

Kategorija: Oprema

Kompjuter1Kompjuter2Kompjuter3Kompjuter4

Ronilački kompjuter je takođe jedna vrsta instrumenta. On nam pored osnovnih podataka obezbeđuje i niz ostalih informacija koje su nam potrebne za ugodno i bezbedno ronjenje. Nekada je bio luksuz i smatralo se da je i više nego dovoljno imati jedan po ronilačkom paru. Danas predstavlja nezaobilazni deo opreme i u potpunosti je zamenio ronjenje pomoću ronilačkih tablica. Ima mnoge prednosti nad tablicama i ostalim instrumentima. U zavisnosti od proizvođača i modela pruža nam širok dijapazon potrebnih informacija, kao i mogućnost podešavanja za razne režime i uslove u kojima ronimo. Za razliku od konvencijalnog načina ronjenja pomoću tablica i proračuna, ronjenje sa ronilačkim kompjuterom je mnogo manje ograničavajuće jer nam ronilački kompjuter proračunava stvarnu dubinu i vreme ronjenja te nam omogućava ronjenje u realnom vremenu. Svaki ronilac mora imati svoj lični ronilački kompjuter.


Održavanje je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme.

Ronilački nož

Kategorija: Oprema

Noz1 Noz2 Noz3 Noz4

Ronilački nož je veoma koristan deo opreme. Primarna uloga mu je da nam omogući da se oslobodimo u slučaju zapetljavanja u ribarsku mrežu, najlon, konopac ili nešto slično. Sekundarna uloga mu je višenamenska, može nam služiti za sečenje, kopanje, bušenje ili signalizaciju.

Opširnije: Ronilački nož

Tegovi

Kategorija: Oprema

Tegovi1 Tegovi2 Tegovi3 Tegovi4

Kao što smo već rekli, tegovi su nam neophodni za kontrolu plovnosti. Njihovu količinu određujemo u zavisnosti od sopstvene plovnosti, plovnosti opreme koju koristimo, kao i vode u kojoj ronimo.

Opširnije: Tegovi

Torba

Kategorija: Oprema

Torba1Torba2Torba3Torba4

Gledano sa stanovišta zaštite ronilačke opreme, torba predstavlja jako važan deo ronilačke opreme. Pojavljivanje na plaži ili ronilačkom brodu sa opremom u rukama je najlakši način da ostanete bez nje, ili da je u najmanju ruku oštetite.

Ronilačka torba Vam služi kako do ovoga ne bi došlo. Ronilačke torbe se izrađuju u raznim veličinama i oblicima koje birate prema sopstvenim potrebama.

Opširnije: Torba

apeks   halcyon   aqualung logo  dui suunto