BCD

Kategorija: Oprema

BCD1 BCD2 BCD3 BCD4 BCD5

Pored regulatora i boce, BCD je takođe sastavni deo SCUBA aparata. BCD je deo opreme koji nam omogućava da kontrolišemo našu plovnost kao i da se odmaramo dok smo na površini. Iako se nekada ronilo bez njega, danas predstavlja nezaobilazni deo ronilačke opreme.


Iako imamo jako puno vrsta BCD-a, osnovne su dve vrste, klasični BCD u obliku jakne, popularno nazvan DŽEKET i BCD u obliku vreće koji je postavljen između leđa i boce, popularno nazvan WING.


Rekreativni ronioci najčešće koriste prvi, koji je dosta jednostavan za upotrebu, izgleda poput prsluka i ima na leđima integrisani nosač na koji se uz pomoć remena kači boca.


Napredniji i tehnički ronioci koriste drugi, koji je nešto složeniji za upotrebu i balansiranje, ali je kod zahtevnijih i kompleksnijih ronjenja nezaobilazni deo opreme. Izrađuje se za jednu ili dve boce i najčešće se kači umetanjem između ploče sa oprtačima i boce.


Bez obzira o kojoj vrsti BCD-a govorimo, svi imaju nekoliko zajedničkih karakteristika.

  

 - Imaju priključak za inflatorsko crevo pomoću koga se pune vazduhom.
 - Većina imaju inflator (izuzev BCD-a sa takozvanim AIR-TRIM sistemom) na kome se nalaze dugmad za naduvavanje i izduvavanje, kao i usnik koji omogućava manuelno naduvavanje ustima koji se koristi za ispiranje, kao i u slučaju eventualnog kvara.
 - Imaju sigurnosni ventil koji ih štiti od pucanja usled prepumpavanja ili širenja vazduha.
 - Imaju sistem podešavanja kako bi se mogli prilagoditi svakom roniocu.
 - Imaju džepove, prstenove, zakačaljke ili slične dodatke koji omogućavaju kačenje opreme.
 - Moraju imati dovoljnu zapreminu (u skladu sa namenom) kako bi omogućili adekvatnu plovnost ronioca i opreme.


Postoje i vrste BCD-a sa integrisanim tegovima, oni imaju džepove u kojima stoje tegovi i samim time otklanjaju potrebu za nošenjem pojasa sa tegovima. Kod ovih džepova je obavno da imaju sistem brzog otkačinjanja za slučaj da se moraju odbaciti. Prednost ovog sistema je veći komfor, kao i eliminisanje pritiska koji klasičan pojas i tegovi vrše na leđa i kukove.


Materijal koji se u današnje vreme pretežno koristi za izradu BCD-a je kordura, material koji je robusan i otporan na habanje. Za razliku od klasičnog BCD-a, wingovi se izrađuju sa odvojenom vrećom za naduvavanje koja se izrađuje od gume i može se menjati. Postoje wingovi sa jednom i sa duplom vrećom.


S obzirom na to da većina BCD-a na tržištu ima manje više iste karakteristike koje smo već spomenuli, prilikom kupovine se treba usresrediti na udobnost i pristajanje. Kao i kod garderobe koju koristite u svakodnevnom životu, i kod BCD-a postoje različiti krojevi, odaberite onaj koji vam najbolje pristaje. Obratite pažnju i na raspored prstenova, zakačaljki i ostalih sitnica koje će vam kasnije biti potrebne. Pogledajte i isprobajte BCD sa integrisanim tegovima, ukoliko ste u mogućnosti da ga kupite i pristaje Vam, ovo je jedno od boljih rešenja u današnje vreme.


Održavanje BCD-a je nešto složenije nego kod ostale ronilačke opreme, pored standardnog pranja, sušenja i pravilnog skladištenja, neophodno je da obratite pažnju da njegovo pranje i ispiranje iznutra. Tokom ronjenja, a prilikom ispuštanja vazduha iz BCD-a, dešava se da pomalo vode prodre unutar njega. Kada završite sa ronjenjem, BCD obavezno naduvajte i zatim okrenite tako da mu inflator bude najniža tačka, kada pritisnete dugme za pražnjenje voda će automatski izaći pod pritiskom napolje. Nakon ovoga postupak ponovite nekoliko puta s tim što ćete BCD prvo delimično napuniti čistom vodom i dobro ga promućkati. Ukoliko imate bilo kojih nejasnoća po pitanju ovoga, obratite se za savet Vašem instruktoru ronjenja.

 

apeks   halcyon   aqualung logo  dui suunto