Regulator
Ronilački regulator je jedan od najvažnijih elemenata ronilačke opreme. On nam omogućava da dišemo komprimovani vazduh iz boce, te nam od njegovog kvaliteta i ispravnosti zavisi lakoća disanja, a ujedno i sama sigurnost kod svakog zarona koja nam je najbitnija u ronjenju.
Regulator se u osnovi, ako ne računamo creva i priključke sastoji od dva dela, prvog i drugog stepena.
Prvi stepen se stavlja na bocu i njegova uloga je da pritisak iz boce smanji na međupritisak, to jest pritisak koji je 8-12 bara veći od pritiska okoline u kojoj se nalazimo. Postoje dva tipa priključka prvog stepena regulatora na bocu, to su DIN i Joke priključak. Na prvom stepenu se nalaze i izvodi za sva creva, a imamo izvode za visoki (HP – High pressure) i niski (LP – Low pressure) pritisak. Na izvod za visoki pritisak priključuje se manometer, a na izvode za niski pritisak crevo drugog stepena regulatora i inflatorsko crevo koje služi za naduvavanje BCD-a i suvog odela.
Drugi stepen regulatora radi na sličan način kao i prvi, s tim što roniocu na zahtev daje vazduh pod pritiskom okoline. Unutar njega nalazi se membrana koja je ujedno prvi mehanizam koji odgovara na udah, otvara ventil i omogućava dotok vazduha. U sklopu drugog stepena se nalazi i dugme za pražnjenje koje je mehanički povezano sa tim isti ventilom te nam u svakom trenutku omogućava da ga otvorimo manuelno. Dugme se koristi za pražnjenje vode iz usnika regulatora ukoliko nam on tokom ronjenja ispadne iz usta, kao i za ispuštanje vazduha iz creva nakon završenog ronjenja. Svi moderni regulatori su opremljeni sigurnosnim Free-flow sistemom koji u slučaju kvara regulatora omogućava konstantan dotok vazduha kako bi mogli bezbedno izroniti na površinu bez bojazni da ostanemo bez vazduha.
Pored drugog stepena regulatora, imamo i takozvani OKTOPUS, ili alternativni izvor vazduha koji je praktično još jedan drugi stepen koji se najčešće od primarnog razlikuje samo po boji poklopca membrane i dužini creva. Njegova uloga je isključivo bezbednosna i služi za pomoć drugom roniocu ukoliko je iz nekog razloga ostao bez vazduha ili je došlo do kvara na opremi.
Održavanje regulatora je isto kao i kod sve ostale ronilačke opreme, s tim što prilikom skladištenja treba da obratite pažnju da creva budu lepo složena i da se slučajno ne prelome.