Maska

Kategorija: Oprema

Maska1Maska2Maska3

Sama činjenica da nam je za gledanje pod vodom neophodna maska ne predstavlja nikakvu novost. U narednih par koraka upoznaćemo se malo više sa ronilačkom maskom, njenom upotrebom, održavanjem i ostalim bitnim karakteristikama. Maska je ujedno jedan od delova osnovne, takozvane ABC ronilačke opreme (maska, disalica, peraja).

 

Prelamanje svetlosti u vodi je drugačije nego u vazduhu zbog činjenice da je voda gušća od vazduha. Čovečiji vid je prilagođen životu u prirodi, a samim tim i prelamanju svetlosti u vazduhu, a ne u vodi, pa iz tog razloga pod vodom sve vidimo mutno i nejasno. Ronilačka maska stvara vazdušni prostor između očiju i vode koji ujedno simulira prirodni ambijent čime nam omogućava da pod vodom vidimo jasno i oštro. Za razliku od naočara za plivanje, ronilačka maska ima segment za nos koji sprečava ulazak vode u nozdrve, a što je i najvažnije u ronjenju omogućava nam izjednačavanje pritiska.

Maske razlikujemo po veličini - od malih do velikih, po obliku - od okruglih, preko ovalnih pa do raznih modernih i futurističkih oblika, kao i po zapremini, i to od onih sa malim volumenom, koje se pretežno koriste za apneu, pa do onih sa velikim volumenom koje ujedno imaju široko vidno polje i veliku preglednost.

Ronilačke maske imaju nekoliko bitnih karakteristika:


1. Imaju kaljeno temperirano sigurnostno staklo koje po potrebi može biti i sa dioptrijom
2. Ram mora biti izrađen od nekorozivnog materijala
3. Imaju udobnu obrazinu koja lepo prijanja uz lice
4. Segment za nos omogućava jednostavno izjednačavanje pritiska
5. Podesivi remen koji zajedno sa nepovratnom kopčom omogućava brzo i jednostavno podešavanje

U današnje vreme većina maski se izrađuje od silikona, postoje i one koje se izrađuju od kombinacije plastike i gume, ali su silikonske dosta kvalitetnije, trajnije i bolje prijanjaju uz lice. Silikon može biti providan ili crn, koji je ujedno mnogo praktičniji jer ne menja boju za razliku od providnog koji je osetljiv i dešava se da jako brzo požuti i samim tim maska deluje mnogo starije.

Kao i kod sve ostale ronilačke opreme, potrebno je obratiti paznju na dve osnovne stvari, pristajanje i udobnost. Ovo je od velike važnosti kod ronilačke maske, jer maska koja ne prijanja Vasem licu neće dihtovati i puniće se vodom. Samim tim će biti nekomforna i neupotrebljiva. Sasvim je sigurno da pod vodom želite da uživate, a nikako da razmišljate o tome kako ćete se baviti pražnjenjem vode koja sve vreme prodire u masku. Najjednostavniji način provere da li Vam maska odgovara je da lagano zabacite glavu unazad, prislonite masku uz lice (bez remena) i udahnete kroz nos (obavezno vodite računa da Vam između lica i maske ne ostane kosa). Maska koja Vam dobro pristaje mora ostati zalepljena za Vase lice kada ispravite glavu. Sledeći korak, ukoliko Vam maska pristaje, je da je lepo namestite, zategnete remen i proverite da Vas eventualno negde ne žulja i da segment za nos bude odgovarajući.

Stakla nove maske su presvučena tankim zaštitnim filmom koji ih štiti od fizičkih oštećenja. Pre prve upotrebe obavezno odstranite ovaj film kako Vam se maska ne bi tokom korišćenja maglila. Najbolji način je da stakla maske dobro istrljate pastom za zube ili sredstvom za čišćenje poput ”CIF-a” (vodite računa da maska obavezno bude suva) te da ostavite da tako prenoći. Ujutru dobro isperite mlakom vodom i posao je završen. Sada možete koristiti standardno sredstvo protiv zamagljivanja koje se nanosi pre svakog ulaska u vodu i maska se neće više magliti.

Kao i za svu ostalu ronilačku opremu , pravila su ista i veoma jednostavna. Posle svakog korišćenja, masku isperite slatkom vodom, dobro je osušite (izbegavajte sušenje direktnim uticajem sunca) i stavite na suvo i sigurno mesto.

apeks   halcyon   aqualung logo  dui suunto